Zabiegi podologiczne

Leonardo Da Vinci powiedział o ludzkiej stopie, że „jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki” Dlatego niezwykle istotna jest dbałość o stopy w ciągu całego życia, każdego dnia, nie tylko sezonowo. Stopy odpowiedzialne są za utrzymanie równowagi, chodzenie oraz bieganie. W ciągu dnia utrzymują często niemały ciężar ciała, przemieszczając go, oraz stabilizując. Podologia to dziedzina nauk zajmująca swoje miejsce między medycyną a kosmetologią leczniczą. Dzięki połączeniu wiedzy medycznej z zakresu dermatologii, diabetologii, ortopedii, fizjoterapii, a także nauki z zakresu kosmetologii leczniczej powstaje nowa, nie do końca odkryta jeszcze specjalizacja, jaką jest podologia. Dzięki niej można pomóc ludziom utrzymać stopy w prawidłowej kondycji, dbając o ich całą konstrukcję, począwszy od zahamowania powstających patologii na podłożu kostnym, przez choroby wywołane współistniejącymi chorobami ogólnoustrojowymi, a także niwelowania zmian powstających na tle dermatologicznym. Końcowym etapem każdego leczenia jest pielęgnacja kosmetyczna, której zadaniem jest nadanie stopom zadbanego i estetycznego wyglądu.

1. Podstawowy biologiczny zabieg podologiczny

Polega na dwuminutowym moczeniu stóp w kąpieli z preparatem działającym zmiękczająco. Kolejno przeprowadzany jest zabieg pedicure podologicznego za pomocą frezarki. Usuwany jest zrogowaciały naskórek ze stóp, a także jeśli to konieczne - użycie omegi. Pomoże ona ściąć nadmiar naskórka, nie doprowadzając do przegrzania skóry narzędziem obrotowym. Kończąc zabieg, ponownie używa się frezu obrotowego w celu wygładzenia powierzchni skóry. Należy pamiętać, aby nie usunąć niepotrzebnie zbyt dużej ilości naskórka jednorazowo. Ostatnim etapem jest wykonanie peelingu, zmycie go i wsmarowanie w stopy kremu z odpowiednio dobranymi substancjami aktywnymi do występujących zmian.

Czas zabiegu:

60-90min

2. Obcięcie i oszlifowanie płytki paznokciowej

Polega na profesjonalnym skróceniu płytki paznokciowej, również przy paznokciach problematycznych, np. szponowatych, rurkowatych itp.

Czas zabiegu:

20-40min

3. Malowanie paznokci wybraną metodą

  • Lakier klasyczny, metoda: french lub malowanie klasyczne. (20-30minut).

  • Metoda hybrydowa french lub malowanie klasyczne. (30-40minut).

  • Metoda żel+ lakier hybrydowy french lub malowanie klasyczne (40-60minut).

4. Usuwanie hiperkeratoz

Zabieg usuwania występujących na stopach zmian, takich jak: modzele, nagniotki, sucha popękana skóra, zrogowacenia.

Czas zabiegu:

zalecana wcześniejsza konsultacja

5. Profilaktyka, edukacja i pielęgnacja stopy cukrzycowej

Zabieg polega na podstawowej pielęgnacji stopy cukrzycowej przez prawidłowe obcięcie oraz opiłowanie płytki paznokciowej, opatrzeniu zmian występujących na stopie oraz zastosowaniu odpowiednich preparatów dla diabetyków. Niezwykle istotna w zabiegu tym jest edukacja pacjenta na temat pielęgnacji domowej stopy cukrzycowej.

Czas zabiegu:

40min

6. Korekta wrastającego paznokcia

Zabieg rozpoczyna się od konsultacji, która polegać będzie na doborze odpowiedniej metody wyprowadzenia wrastającego paznokcia. Dostępne metody to zastosowanie klamry plastikowej, metalowej bądź kostki Arkady (usunięcie problemu wrośniętego paznokcia już podczas pierwszego zabiegu!).

Czas zabiegu:

60-90min

7. Założenie tamponady, rurki protekcyjnej lub ich wymiana

Zadaniem jest ochrona wału paznokciowego przed uciskiem i ewentualnym ponownym wrastaniem płytki paznokciowej.

Czas zabiegu:

15-30min

8. Rekonstrukcja płytki paznokciowej

Stosuje się ją przy złamaniu lub usunięciu części chorego paznokcia. Masa służąca do rekonstrukcji paznokci zawiera substancje antyseptyczne, przeciwgrzybicze, wspomagające proces gojenia ran oraz szybszy odrost paznokcia.

Czas zabiegu:

30min

9. Wykonanie indywidualnie dobranej ortezy

Zadaniem będzie odciążanie miejsc bolesnych na stopach, a także ochrona miejsc po usunięciu modzeli, nagniotków. Ortezy są także niezwykle ważne w przypadku istniejących zmian kostnych, np. palców młoteczkowatych, młotkowatych, paluchów koślawych (halluxów), palców nachodzących na siebie i innych.

Czas zabiegu:

30min

10. Edukacja pacjenta

Nauka z zakresu wykonywania masażu rozluźniającego w przypadku zespołu rozcięgna podeszwowego, ostrogi piętowej, płaskostopia lub stopy końsko-szpotawej.

Czas zabiegu:

30min

11. Zabieg LIMFO – DRENUJĄCY na „ciężkie nogi”

Wskazaniami do wykonania zabiegu będą opuchnięcia nóg, „ciężkie“ i obolałe nogi, zastoje limfatyczne, cellulit, nadwaga, mało aktywny tryb życia. Po zabiegu spodziewać można się poprawy kinetyki chłonki, uaktywnienia kanałów limfatycznych, zmniejszenia obrzęków nóg oraz zlikwidowania uczucia zmęczenia i dyskomfortu. Zabieg można wykonywać do 3 razy w tygodniu.

Czas zabiegu:

40min

12. Kąpiel parafinowa

Kąpiel parafinowa jest najskuteczniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym dla suchych dłoni i stóp. Regeneruje, wygładza szorstki naskórek, a także przeciwdziała wysuszaniu skóry. Wskazaniami do zabiegu będzie sucha, zniszczona skóra, utrata elastyczności i jędrności skóry, potrzeba rewitalizacji i regeneracji skóry.

Czas zabiegu:

40min