Okolica

Ośrodek położony jest w sercu Kaszub, w Gołubiu, tuż przy jeziorze Dąbrowskim. Otoczony jest malowniczymi lasami, które niezależnie od pór roku nadają niepowtarzalny klimat temu zakątkowi. Gołubie może również poszczycić się bardzo dobrą komunikacją z większymi miastami jak Kościerzyna, Kartuzy czy Trójmiasto. W naszej miejscowości znajduje przystanek PKP relacji Kościerzyna - Trójmiasto skąd szybko możemy dotrzeć do Kościerzyny, Gdyni lub Gdańska (przez lotnisko), korzystając z Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (operatorem jest Szybka Kolej Miejska). W obecnym, 2016, roku w Gołubiu zostanie utworzony integracyjny węzeł komunikacyjny, do którego przyłączone zostaną ścieżki rowerowe, dzięki czemu poznanie kultury i terenu Kaszub stanie się jeszcze łatwiejsze.

Atrakcje w naszej okolicy
Ogród botaniczny w Gołubiu


Ogród botaniczny mieszczący się w Gołubiu, w którym zgromadzona została fascynująca kolekcja roślin, które liczą około 4000 gatunków i ich odmian. 140 gatunków spośród tych roślin jest prawnie chronionych. Wszystkie te rośliny mieszczą się w ogrodzie mającym około 2,12 ha. Ogród odwiedzać można w terminach od 15 kwietnia do 30 października. Ogród botaniczny w Gołubiu rozwija się pod patronatem Katedry Ekologii Roślin i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Gdańskiego. W 1995 roku ogród został wyróżniony medalem im. prof. B. Hryniewieckiego za upowszechnianie wiedzy botanicznej.

Dwór Wybickich w Sikorzynie


Sikorzyno znajduje się nieopodal Gołubia - około 3km. Dwór Wybickich zamieszkiwała rodzina Józefa Wybickiego (twórcy słów Mazurka Dąbrowskiego) przed jego urodzeniem. Ojciec Józefa, Piotr, oraz matka Konstancja wraz siedmioma córkami mieszkali w dworku w Sikorzynie, po czym przeprowadzili się do pobliskiego Będomina, gdzie na świat przyszedł Józef Wybicki. Od 1834 roku dwór był pod władaniem nowych właścicieli i zatracił swoją historię i tradycję. Dopiero od roku 1998 dwór przejął gdański konserwator zabytków, który nadał mu utraconą świetność. Miejsce na nowo przedstawia tradycję i klimat końca XIX i początku XX wieku. W muzeum zobaczyć można meble, sprzęt i oryginalne piece kaflowe z tamtych lat. Goście odwiedzający dworek odpocząć mogą w herbaciarni lub przespacerować się w odnowionym parku z historycznym drzewostanem, altaną i aleją lipową. Dużą atrakcją tamtejszego parku jest roślinny labirynt pielęgnowany przez właściciela. Obiekt odwiedzać można w dwóch terminach.

Terminy otwarcia:

Maj-wrzesień

  • od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00

Październik-kwiecień

  • od czwartku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00

Wstęp jest płatny.

Kaszubska Wieża widokowa w Wieżycy im. Jana Pawła II


Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem w całym Niżu Europejskim (329 m n.p.m.). Wierzchołek pokryty jest lasem bukowym, który liczy około 150lat. Platforma widokowa znajdująca się na metalowej wieży widokowej mającej 35 metrów wysokości roztacza przed turystami widok na Wzgórza Szymbarskie oraz jeziora raduńskie. Aby dotrzeć do wieży widokowej, należy wziąć pod uwagę 10-15 minutowy spacer jednym ze szlaków. Parking samochodowy/3zł. Kasa znajduje się tuż przy wejściu na wieżę.

Wyciąg narciarski- Koszałkowo na Wieżycy


Dwa stoki o długości zjazdu 300m oraz 150m. Stoki są sztucznie doświetlane oraz codziennie przygotowywane przez ratraki. U podnóża stoku znajduje się pełne zaplecze gastronomiczne, wypożyczalnia pełnego sprzętu narciarskiego oraz snowboardowego. Na miejscu znajdziecie Państwo także duży bezpłatny parking oraz profesjonalną szkołę narciarską dla każdej grupy wiekowej. Wspaniałą atrakcją dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych są „dętki”, inaczej snowtubbing, który niezmiennie cieszy się wielkim powodzeniem. Dzięki kamerom internetowym można sprawdzić obecny stan stoku na żywo. Kamery znajdują się na stronie szymbark.pl.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku


Wyjątkowe atrakcje znajdujące się na terenie Centrum są unikalne w skali Europy, być może także świata. Część z nich, jak np. najdłuższa deska świata lub największy fortepian świata zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Charakterystyczną atrakcją CEiPR jest „Dom do Góry Nogami”, w którym turyści odczuwają efekt zawirowań błędnika. Fani historii mogą zobaczyć także m.in. Dom Sybiraka z łagrem, Dom Harcerza, Muzeum Ciesielnictwa, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady, Chaty Kaszuba i wielu innych. Dodatkową atrakcją CEiPR jest połów ryb na Łowisku Pstrągów i konsumpcja ich na miejscu. W asyście piekarza wypiec można własnoręcznie chleb lub skosztować Kaszubskich wypieków.

Terminy otwarcia:

W okresie od 26 kwietnia do 9 października

  • poniedziałek-sobota: 9:00-19:00
  • niedziela i święta: 10:00-19:00

W okresie od 10 października do 25 kwietnia

  • poniedziałek-sobota: 9:00-17:00
  • niedziela i święta: 10:00-17:00